Nazilli'de efsane gazoz vatandaşları serinletiyor

Nazilli'de 65 yıllık gazozcu Karabıyık Amca'nın tahtını devrettiği damadı Ali Ak, yaptığı nefis gazozla kavurucu sıcaklarda vatandaşın yüreklerini soğutuyor.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cem Yılmaz’ın oynadığı ‘İftarlık Gazoz’ filminde arabası kullanılan Nazilli Perşembe Pazarı'nda 65 yıldır gazoz kültürünü sürdüren Karabıyık Amca lakabıyla bilinen Necati Kabakçı 2018 yılında vefat etti. Nazilli’nin en büyük pazarı olan Perşembe Pazarı'nın arabasıyla 'Karabıyık Amcası' olarak biliniyordu. Yaz aylarının kavurucu sıcaklığına herkesi serinleten Nazilli gazozu, evde doğal yöntemlerle ve hiç bir katkı maddesi olmadan yapılıyor. Tahtı devralan Ali Ak, Nazilli sıcaklarının başlamasıyla Perşembe Pazarı'nda tekrar satışa başladı.

NAZİLLİ HALKI BENİMSEDİ

Gazozculuğu gücü yettiğince yapmak istediğini ifade eden Ak, "Evlenmeden önce marangozluk yapıyordum. Evlendikten sonra bu işe merak saldığım için kayınpederime yardım etmeye başladım. Yardım ederken çok sevdim ve benimsedim, hoşuma gitti ben de bu işi yapmaya karar verdim. Kayınpederimle 23 sene çalıştım. Geleneğimizi yaşatmak için bu mesleği yapıyorum. Yoksa herhangi bir ihtiyacım yok. Türkiye'de geleneksel gazozculuk işini yapan ikinci kişiyim. Talep oldukça fazla. Nazilli halkı benimsedi beni. Sezon daha yeni başladı. Bu işi yapmaya gücüm yettiğince devam edeceğim. Gazozun yanında doğal limonata yapıyorum, Bozdoğan sucuğu yapıyorum, kışın Şam tatlısı yapıyorum. Ata geleneğini devam ettiriyorum. Bu geleneği biz bırakmayacağız. Yeni nesil bu işi yapmıyor, benim çocuklar ve torunlar yapmıyor. Ben bu işi yapan sonuncu kişiyim öyle de olacağını düşünüyorum" dedi.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN