Aydın'da endemik türlere Jandarma koruması

Aydın'da jandarma ekipleri koparılması yasak olan ve zarar verildiği takdirde 387 bin 142 lira para cezası bulunan endemik türlerden Tüylü Çan Çiçeği hakkında vatandaşları bilgilendiriyor.

Aydın’da jandarma ekipleri koparılması yasak olan ve zarar verildiği takdirde 387 bin 142 lira para cezası bulunan endemik türlerden Tüylü Çan Çiçeği hakkında vatandaşları bilgilendiriyor.

Aydın İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Tim Komutanlığınca, yalnızca Kusadası Dilek Yarımadası ve Söke ilçesinde bulunan Doğanbey Eski Rum Köyü’nde yetişen ve 2872 Sayılı Çevre Kanunun 20. Madde gereğince koparılması ya da zarar verilmesi yasak olup, zarar verildiği takdirde 387 bin 142 TL para cezası gerektiren endemik türlerden nesli tehlike altındaki Tüylü Çan Çiçeği bitkisi ile yine Söke Doğanbey Eski Rum Köyünde bulunan Ünesco Dünya Kültür Mirası listesine alınmış, 60-100 sene arasında değişen ömrü boyunca yalnızca bir kez çiçek açan ve Sabır Çiçeği adıyla bilinen endemik bitki türü yetiştiği bölgelerde kontrol ediliyor. Biyolojik çeşitliliğin devamını sağlamak, gelecek nesillere biyolojik açıdan zengin bir doğa bırakabilmek için çevrede bulunan vatandaşlara da Çevre Kanunu kapsamında bilgilendirme yapılarak bölgede bulunan sit alanlarının da denetim ve kontrol faaliyeti gerçekleştirildi. Jandarma tarafından gerçekleştirilen faaliyetlerin belli aralıklarla devam edeceği belirtildi.

Aydın'da endemik türlere Jandarma koruması
Aydın'da endemik türlere Jandarma koruması
İHA

Bakmadan Geçme