Geleceğin tiyatrocuları burada yetişiyor

Aydın'ın Efeler ilçesinde açılan tiyatro kursu, gençleri sanatla buluşturarak özgüvenlerini artırıyor. Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği kursta, geleceğin tiyatrocuları yetişiyor.

Aydın’ın Efeler ilçesinde açılan tiyatro kursu, gençleri sanatla buluşturarak özgüvenlerini artırıyor. Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği kursta, geleceğin tiyatrocuları yetişiyor.

Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde sosyal ve kültürel faaliyetlerine devam eden Aydın Gençlik Merkezi’nin tiyatro kurslarına gençler yoğun ilgi gösteriyor. Aldıkları eğitimle gençlerin özgüvenleri artarken, geleceğin tiyatrocuları da bu kurslarda yetişiyor. Aydın Gençlik Merkezi, gençlerin sanat alanındaki yeteneklerini keşfetmelerine ve geliştirmelerine imkan tanıyan kurslarla birlikte gençler, hem kendilerini tanıyor hem de aldıkları eğitimle birlikte özgüvenlerini daha da pekiştiriyor. Kurslar, gençlerin sahne tecrübelerini artırmalarına, ifade kabiliyetlerini geliştirmelerine ve takım çalışması becerilerini güçlendirmelerine de imkan sağlıyor.

Aydın Gençlik Merkezi’nde düzenlenen tiyatro kursları, gençlerin sanata olan ilgisini canlı tutarken, aynı zamanda onları pozitif bir sosyal çevre içinde bir araya getiriyor. Gençler, sahne üzerindeki performanslarıyla kendilerini ifade etme fırsatı bulurken, aynı zamanda sanatın birleştirici gücünü deneyimleme şansı elde ediyorlar. Tiyatro kurslarına katılan gençler, aldıkları eğitimle birlikte sadece sahne sanatlarına değil, aynı zamanda yaşamlarına da değer katan deneyimlerle ayrılıyor. Aydın Gençlik Merkezi, gençlerin potansiyellerini keşfetmelerine ve geliştirmelerine imkan tanıyan tiyatro kursu, geleceğin tiyatrocularını şekillendiriyor.

“İşimi çok severek yapıyorum”

Tiyatronun hayatlarına kattığı olumluluğu gören gençlerin ilgilerinin her geçen gün daha da arttığını ifade eden Tiyatro Eğitmeni Fırat Yargı; “Tiyatro ile tanışmak benim için bir dönüm noktası oldu. Bana çok şeyler kattığını gördüğüm için ben de bu yolda ilerlemek istedim. Eğitmen olup insanların hayatına çok güzel şeyler katabileceğimi düşündüğüm için bu yolu seçtim. İşimi çok severek yapıyorum ve bu alanda kendimi daha da geliştirmeye devam ediyorum. Yazıyorum, eğitiyorum, yönetiyorum ve oynuyorum, kendimi geliştirebildiğim kadar geliştiriyorum. Kurslarımıza her dönem Eylül ayında başlıyoruz. İlk önce duyuruya çıkıyoruz ve oraya gelen katılımcılarla birlikte bir toplantı yaparak gün ve saat belirliyoruz, başlıyoruz. Önce tanışma ve kaynaşmanın ardından tiyatronun temellerini atıyoruz. İlerleyen süreçlerde tiyatroyu gerçekten seven ve devam eden öğrencilerle gerek benim yazdığım gerekse öncede yazılan skeç ve oyunlar oynuyoruz. Tiyatroyu sevip 2-3 yıldır devam eden öğrenciler olduğu gibi kendini deneyip devam edemeyen öğrenciler de oluyor. Deneyip, tiyatronun hayatlarına çok güzel şeyler kattığını gören öğrenciler gelmeye devam ediyor. Bu fırsatı bana sunup, eğitmen ve gençlerin yanında oldukları için Aydın Gençlik Merkezi yöneticilerine teşekkür ediyorum. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün açmış olduğu bu tiyatro kursu sayesinde geleceğin tiyatrocuları da burada yetişiyor” dedi.

“Kendimi çok farklı hissettim”

Gençlik Merkezi ve katıldığı kurslarda kendisini çok daha farklı hissettiğini ifade eden kursiyerlerden Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Çocuk Gelişimi Bölümü son sınıf öğrencisi Şevval Nurçam; “Buraya normalde resim ve ahşap kursu için geliyordum. Bir gün arkadaşlarımızın katılımı ile Didim kampında proje olmuştu ve oraya katılmıştım. Orada da gönüllü liderimiz kısa bir tiyatro etkinliği düzenledi. Ben de ’neden kendime şans vermeyeyim’ diyerek 5 dakikalık doğaçlama bir oyun oynadım. Arkadaşlarım burada gösterdiğim performansı çok beğendiler ve bana ’hocamıza söyleyelim seni tiyatro grubuna alsın’ dediler. Ben de onların yönlendirmeleri ile geçen sene tiyatroya ilk adımı atmış oldum. Bu zamana kadar 3 oyun sergiledik ve hepsi de çok beğenildi. Tiyatroda kendimi keşfederek daha da geliştirdiğimi düşünüyorum. Biraz daha heyecanımı yenmemde ve kendimi rahatça ifade etmem de çok etkili oldu. Hocamız da sağ olsun bu konuda bizleri cesaretlendirip ileriye taşıyor. Tiyatroyu ’kendini gerçekleştirmek’ olarak tanımlıyorum. Hem kişisel hem akademik anlamda kendimi geliştirdiğimi düşünüyorum. Diğer arkadaşlarım da aynı şekilde konuşma, iletişim ve kültürel olmak üzere her anlamda kendilerini geliştiriyorlar. Oynadığımız oyunlar hem kendimizi ifade etmemize yardımcı oluyor, hem de genel kültürümüze bir şeyler katıyor. Gençlik Merkezi’ne gelmekten çok memnunum çünkü kendimi çok farklı hissettim. Üniversiteye başlayan ben ile şu andaki ben çok farklı. Burada sağ olsunlar hem hocalarım hem de arkadaşlarımla olan diyaloglarım beni en iyi seviyeme getirdi” dedi.

“Tiyatroda ciddi bir gelecek düşünüyorum”

Tiyatro sayesinde topluluk önünde daha rahat konuşmaya başladığını ifade eden kursiyerlerden ADÜ Psikoloji ikinci sınıf öğrencisi Hakan Baysal ise “Tiyatroya lise yıllarımdayken okuduğum lisedeki bir Çanakkale etkinliği sayesinde tanıştım. Hocalarımız bize tiyatro olacağını söyleyerek beni de seçmişlerdi. Daha önce hiç tiyatro oyununda yer almamıştım ve kendimi denemek isteyerek oyunun içerisinde yer aldım. Oyunda gösterdiğim performans arkadaşlarımın ve hocalarımın dikkatini çekmiş ve sonrasında beni tebrik etmişlerdi. Ben de o gün içimde ’üniversiteye gidersem mutlaka tiyatro kursuna gitmek istiyorum’ diye geçirmiştim. Üniversiteye gelir gelmez aklımda tiyatro vardı ve arkadaşlarımla araştırmaya başladık. Sınıftan bir arkadaşımın tiyatro kursuna gittiğini duydum ve arkadaşımın yönlendirmesi ile buraya kaydoldum. Tiyatro serüvenim bu şekilde başladı. Tiyatroda ciddi bir gelecek düşünmüyorum ama burada olmaktan aşırı mutluyum. Burada kendim olabiliyorum. Önceden bir topluluğa karşı konuşurken aşırı heyecanlanıyordum, konuşmakta çok zorluk çekiyordum ve baya stres yapıyordum. Ama buraya geldikten sonra bu sorunu aştım. Burada arkadaşlarımın karşısında gayet rahat bir şekilde konuşabiliyorum. Buranın kursları gayet iyi ve çok ilgililer. Ben burada tiyatroya gidiyorum ama arkadaşlarımız İngilizce’den tutun da ahşap boyama kursuna kadar birçok kursa gidiyorlar. Çok faydalı kurslar var. Sağ olsun bizim hocamız Fırat Bey de tiyatroyu bize aşırı derecede sevdirdi. Lise ve üniversite gruplarımız var burada çok kalabalığız. Başta Fırat Yargı hocamız olmak üzere Aydın Gençlik Merkezi’nde bizi bu imkanı sunan herkese tek tek teşekkürü bir borç biliyorum” şeklinde konuştu.

Geleceğin tiyatrocuları burada yetişiyor
Geleceğin tiyatrocuları burada yetişiyor
Geleceğin tiyatrocuları burada yetişiyor
Geleceğin tiyatrocuları burada yetişiyor
Geleceğin tiyatrocuları burada yetişiyor
Geleceğin tiyatrocuları burada yetişiyor
İHA

Bakmadan Geçme