Ekonomi

Nazilli TV haber gazetesi | Nazillitv.com ile güncel nazilli ekonomi haberlerine, son dakika gelişmelerine anında ulaşın.

Ekonomi Haberleri

Başkan Erden'den turunç ekşisi önerisi

Yenipazar Belediye Başkanı Yüsran Erden, turunç ekşisi yaptırarak öneride bulundu. Turunç ekşisinin yapılış şeklini anlatan Başkan Erden, “Kendimiz için yaptığımızın dışında ticari bir ürün olarak değerlendirilebilir.” dedi. 

AYTO’dan Aydınlılara önemli çağrı

Aydın Ticaret Odası (AYTO) tarafından ‘Açılan kepenkler ile gün’Aydın’ olsun” diyerek Aydınlılara pandemi kurallarına uyulması çağrısında bulunuldu. 

Hamzallı portakalı kalitesiyle tercih sebebi

Portakalı ile toptancıların tercih ettiği yerlerden birisi olan Nazilli’ye bağlı Hamzallı Mahallesi’nde portakal üreticiliği yapan Kamil Yavuz, “Semt pazarlarında bu fiyat 8 lira iken, daha lüks marketlerde 10 ile 15 lira arasında değişiyor ve bizim portakalımız kadar kaliteli değil. Bu durumdan üretici de zarar görüyor, tüketici de” dedi. 

Buharkent OSB’de gıda firmasına yer tahsisi

Buharkent Organize Sanayi Bölgesi’nde yer talebinde bulunan gıda firmasına tahsis belgesi verildi. 

AK Partili Yavuz: 'Damızlık manda düvesi yetiştiricilerine yüzde 50 destek verilecek'

AK Parti Aydın Milletvekili ve Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi Metin Yavuz, damızlık manda düvesi yetiştiricilerine yüzde 50 oranında hibe desteği sağlanacağının müjdesini verdi. 

Çiğ süt desteği ödemelerine başlandı

AK Parti Aydın Milletvekili ve MKYK Üyesi Metin Yavuz, geçen eylül ayındaki  43 tonluk çiğ süt üretimi için Aydınlı 11 bin 911 üreticiye 16 milyon 137 bin 635 lira ödeme yapılmaya başlandığını söyledi. 

Üreticiler zirai don nöbetinde

Aydın’da Meteoroloji’nin uyarısı üzerine zirai don tehlikesine karşı örtü altı tarımla uğraşan çiftçiler, seralarında yeniden ısıtma faaliyetlerine başladı.

'Uzun zamandır beklediğimiz bir müjde'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını değerlendiren Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AYESOB) Başkanı Selahittin Çetindoğan, “Uzun zamandır beklediğimiz bir müjde. Umarım en kısa zamanda bu zor günleri geride bırakırız.” dedi.

Atçalı kadınlar istedi ve başardı

Aydın’ın Sultanhisar ilçesine bağlı Atça Mahallesi’nde 19 kadının girişimiyle kurulan S.S. Efeler Diyarı Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, ürünlerini sergileyeceği ve satacağı bir tesis açtı. Aydın-Denizli Devlet Karayolu üzerinde açılan tesisin kadınların gücünü yansıtacağını söyleyen Kooperatif Başkanı Müjgan Yıldırımkaya; “Kadın istedi ve yaptı, yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

İŞKUR işveren ve çalışana can simidi oluyor

Aydın'da Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) tarafından pandemide verilen toplam destek miktarı 391 milyon 221 bin liraya ulaştı.

Bozdoğan’da GES adımı

Bozdoğan Belediye Başkanı Ufuk Altıntaş, belediye bünyesinde kurulacak Güneş Enerji Santrali için ilk adımı attı. 

İstanbul’da reklamcılığı bıraktı, Karacasu’da mantar üretmeye başladı

10 yılı aşkın bir süre İstanbul’da reklam ajanslarında çalışan evli ve bir çocuk annesi Tenzile Güney Beyaz, evliliğinin ardından geldiği Aydın’ın Karacasu ilçesinde istiridye mantarı üreticiliğine başladı. Çok farklı alanlar olsa da ortak noktanın üretim olduğunu ifade eden Beyaz, “Herkesi üretmeye davet ediyorum. Mantar üreticiliğinde tecrübelerimi paylaşmaya hazırım” dedi. 

Aydın'da gıda firmalarına ceza yağdı

Aydın’da gerçekleştirilen gıda güvenliği çalışmaları kapsamında 11 firmaya 203 bin 896 lira ceza uygulandı.

Sahnelere çıkamayan müzisyen sokaklarda pilav satıyor

Nazilli’de çeşitli sahnelerde 30 yıldır müzisyenlik yaparak ailesinin geçimini sağlayan 45 yaşındaki Eyüp Sevinç, koronavirüs tedbirleri kapsamında sahneler yasaklanınca para kazanmak için sokaklarda pilav satmaya başladı. Müzisyen Sevinç, “Sağlık her şeyin başı ancak ekonomik olarak çok zor durumdayız. Evlatlarımız var evimize ekmek götürmek zorundayız” dedi.

Pandemiyi fırsata çevirdiler

Nazilli’de Beyazı Mutfağı Lokantasını işleten Özcan İktu ve Bayram Çoşkun, pandemi dönemini fırsata çevirerek, lokantaya gelemeyen müşterilerinin ayağına kadar araçla giderek sıcak çorba servisi yapıyor.   

Aydın Büyükşehir’den esnafa yüzde 50 kira indirimi

Aydın Büyükşehir Belediyesi, koronavirüs salgını dolayısıyla faaliyetlerinde azalma meydana gelen kiracılarına yüzde 50 kira indirimi uygulanmasına karar verdi.

İnya ürünleri ilgi gördü

'İnya' markası çatısı altında üretimi yapılan kolonya, reçel, incir ve diğer ürünlere, vatandaşların ilgisi yoğun oldu.

Nazililileri organik ürünlerle buluşturuyorlar

Nazilli’ye bağlı kırsal Ocaklı Mahallesi’nden gelerek Perşembe Pazarı’nda tezgah açan 3 kız kardeş, yıllardır ev ekonomilerine katkıda bulunmak için kendi ürettikleri tereyağı, yoğurt ve çökelek gibi ürünlerin yanında günlük taze süt ve yumurtaları satıyor.

Eniş tezgaha indi

Nazilli'de bölgenin şifalı otlarından olan eniş, pazar tezgahındaki yerini aldı. Acı ot olarak ta bilinen ilk enişler fiyatıyla el yaksa da Perşembe Pazarı’nda 25 liradan alıcı buldu.

Toplam 194 haber.