• Haberler
  • Güncel
  • İthal süt sığırlarının karantina işlemleri başladı

İthal süt sığırlarının karantina işlemleri başladı

Aydın'ın Söke ilçesinde bulunan bir işletmeye getirilen ithal süt sığırları, veteriner kontrollerinin ardından karantinaya alındı.

Aydın’ın Söke ilçesinde bulunan bir işletmeye getirilen ithal süt sığırları, veteriner kontrollerinin ardından karantinaya alındı.

Aydın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde üreticilerin çıkarlarının korunması il genelindeki tarım ve hayvancılığın ilerlemesi adına yürütülen çalışmalar aralıksız devam ediyor. Bu çerçevede Söke ilçesi Güllübahçe Mahallesi’ndeki bir işletmeye gelen ithal süt sığırlarının, kontrollerinin ardından karantina işlemleri başlatıldı. Sığırların sağlık kontrollerinin veteriner hekimler tarafından titizlikle gerçekleştirildiği belirtilirken, Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, karantina sürecinin hayvan sağlığı ve ülke hayvancılığının korunması adına zorunlu olduğunu vurguladı.

Damızlık ve besilik sığırlar ile koyun ve keçi türü hayvanlar, ithalat öncesi ülkeye giriş yapmadan önce ithalatçı kişi veya firmanın işletmesinde en az 21 gün süreyle karantinaya tabi tutulacak. Karantina süresince hayvanlar, muhtemel hastalık ve sağlık sorunlarına karşı detaylı incelemelerden geçirilecek. Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, süreç boyunca gerekli tüm tedbirlerin alındığını ve hayvanların sağlık durumunun sürekli olarak izleneceğini açıkladı.

Konu ile ilgili Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Güllübahçe Mahallemizde bulunan işletmemize gelen ithal süt sığırlarının kontrolleri veteriner hekimlerimizce yapılarak karantina işlemleri başlatılmıştır” ifadeleri yer aldı.

İthal süt sığırlarının karantina işlemleri başladı
İthal süt sığırlarının karantina işlemleri başladı
İthal süt sığırlarının karantina işlemleri başladı
İHA

Bakmadan Geçme