Nazilli'de adli yıl törenle açıldı

Nazilli'de 2023-2024 Adli Yıl açılışı nedeniyle tören düzenlendi. Törende hayatını kaybeden adliye personelleri de anıldı.

Nazilli'de adli yıl törenle açıldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Nazilli Adliye Sarayı bahçesinde sabah 10.30’da 2023-2024 Adli yıl açılışı nedeniyle açılış töreni gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenler, Cumhuriyet Başsavcısı Murat Dilsiz ve Baro Temsilcisi Emel Şahin Adalet Sarayı bahçesindeki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Programda Nazilli Cumhuriyet Başsavcı Dilsiz, Ağır Ceza Komisyonu ve Adalet Komisyonu Başkanı Menduh Yalvaç ve Baro temsilcisi Emel Şahin günün anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaptı.

“ADALET BAYRAĞINI DAHA DA YUKARIYA TAŞIYACAKTIR”

Nazilli Cumhuriyet Başsavcı Dilsiz, konuşmasında hayatını kaybeden adliye çalışanlarını anarak başladı. Dilsiz, yeni adli yılın hayırlı olmasını dileyen Dilsiz, “Yeni adli yılımızda da, tüm meslektaşlarımız vatandaşın adalete ulaşması hususunda elini taşın altına koymaktan çekinmeyecek, fedakarca bu kutsal görevi başarıyla yerine getirecek ve adalet bayrağını daha da yukarıya taşıyacaktır. Nazilli Adliyemiz Özelinde de, sorumluluk sahamız Buharkent, Kuyucak, Sultanhisar, Yenipazar ilçelerimizi de kapsamaktadır, geçen yıl adliyemize gelen soruşturma dosya sayımız 16 bin 500 olmuştur, sonuca bağlanan dosya sayımız ise 18 bin’dir. Yüksek gayret ve başarılarından dolayı da birlikte çalıştığımız Cumhuriyet Savcısı ve Adliye Personeli arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim, 2023 adli yargı kararnamesiyle aramızdan ayrılan meslektaşlarımıza ve tayinen Nazilli'ye atanarak görevine başlayan meslektaşlarıma hayırlı olsun dileklerimi iletiyor, Allah mahcup etmesin diyorum, yine mülhakat adliyemiz olan Karacasu ve Bozdoğan Adliyesinde yeni göreve başlayan meslektaşlarımıza hayırlı olsun dileklerimi iletiyor, görevlerinde başarılar diliyorum.”

“EVRENSEL HUKUK İLKELERİ TEK REFERANSIMIZDIR”

Ağır Ceza Komisyonu ve Adalet Komisyonu Başkanı Menduh Yalvaç da, vicdan ağırlığının farkındayız diyerek, “100. yılını kutlayacak cumhuriyetin üç ana erkinden birisi yargıdır. Adliyenin kapısı adalete açılan kapıdır. Bu kapıda hakkın ve hakikatin hatırının önünde hiçbir hatır yoktur. Millet iradesinin tecellisi olan anayasa ve kanunlar ile evrensel hukuk ilkeleri tek referansımızdır. Yargı mensupları olarak yaptığımız işin vicdani ağırlığının farkındayız. Yargılama süreci maddi ve hukuki gerçekliğe ulaşma arayışıdır. Mahkemeler ancak dosyaya giren deliller ile aleni bir yargılamanın ardından maddi gerçeğe ulaşacak ve hüküm verecektir. Nazilli Adliyesi, Ağır Ceza Merkezi olarak; kendisine doğrudan bağlı ilçeler ve iki mülhakat adliyesi ile birlikte yaklaşık iki yüz seksen dört bin insanımıza hizmet vermektedir. Bağımsız ve tarafsız olarak, milletimize en seri ve adil kararları verme gayreti ile yeni bir adli yıla başlıyoruz” ifade etti.

“BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ BİR YARGI”

2023-2024 adli yılını kaygıyla karşıladıklarını ifade eden Nazilli Baro temsilcisi Emel Şahin, “Anılan sorunların ortadan kalkması, ulusal çapta bir adalet arayışının olmazsa olmaz ön koşuludur ve bu da avukatların ve avukatlık mesleğinin güçlendirilmesiyle mümkündür. Vatandaşların kendilerini hukuki güvenlik içerisinde hissettikleri ülkeleri, diğerlerinden ayıran en temel etmen, bağımsız ve tarafsız bir yargının varlığıdır. Adalet mülkün temeli; adaletin teminatı bağımsız ve tarafsız yargı; adil yargılanma hakkının teminatı ise savunma hakkı ve bağımsız avukatlık faaliyetidir. Yargı bağımsızlığının sorgulandığı, adaletin ya geç tecelli ettiği veya hiç tecelli etmediği bir adli sistemin mülkün temeli olması mümkün olmadığı gibi, savunma hakkına ve avukatlık mesleğine saygı gösterilmeyen bir yargı sisteminden adil yargılanma beklenmesi de mümkün değildir. Hukukun üstünlüğünün tesis edildiği, başta adil yargılanma hakkı olmak üzere hak ve özgürlüklerin güvence altına alındığı bir hukuk düzeni için savunma hakkına ve avukatlık mesleğine saygının gereklerinin yerine getirildiği bir adli yıl diliyor, hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum” ifadelerine yer verdi.

Nazilli Cumhuriyet Başsavcısı Murat Dilsiz ve Ağır Ceza Mahkemesi ve Adalet Komisyonu Başkanı Menduh Yalvaç’ın ev sahipliğindeki açılışa Nazilli Kaymakamı Sedat Sırrı Arısoy, Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Baro temsilcisi Emel Şahin, İlçe Emniyet Müdürü Şafak Yıldırım, Askerlik Şube Başkan vekili Per. Atğm. Fatih Dönmez, İlçe Jandarma Vekili Cezaevi Jan. Bölük Komutanı Yüzbaşı Bahattin Sevim, hakimler, savcılar, adliye çalışanları ve çok sayıda avukat katıldı.

Protokol konuşmalarının ardından açılış töreni adliye içinde katılımcılara ikramla sona erdi.

Bakmadan Geçme