Nazilli'de kurtuluş coşkusu

Nazilli'nin düşman işgalinden kurtuluşunun 101'inci yıl dönümü ilçe genelinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

5 Eylül Nazilli’nin Kurtuluş Bayramı her yıl olduğu gibi 101’inci yılında da saat 08.00’de 5 adet top atışı ile başladı. 
Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreninin ardından Belediye Meydanı’na kortej yürüyüşü yapıldı. 
Kortej, Nazilli Belediyesi Mehter Takımı’nın eşliğinde protokol, yerli ve yabancı halk dansları toplulukları ve Nazilli halkının katılımıyla gerçekleştirildi. 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan; “Necip milletimiz, vatanını ve onurunu korumak için yedi düvele karşı yurdumuzun dört bir köşesinde mücadele ederek, Kurtuluş Savaşı’ndan zaferle çıkmıştır. Şanlı tarihimizdeki kahramanlık destanlarından biri de günümüzden 101 yıl önce Nazilimizde yaşanmıştır. Bu özel tarihi anmak, geçmişimize olan saygımızı ve minnettarlığımızı ifade etmek için bir fırsattır. Bu meydan depremde milli birlik şuurunun yaşandığı topyekûn yardımlaşmanın en güzel örneklerinin sergilendiği yerdir. Yüzyılın felaketinde “yüzyılın iyilik hareketini” gerçekleştiren fedakâr vatandaşlarım, iki gün önce Pazar günü de bu meydanlardaydık. Şampiyonluğumuzu kutladık. Türk kadının gücünü tüm dünyaya gösteren Voleybol Milli Takımımızın şampiyonluğunun coşkusunu ve heyecanını yine bu meydanda birlikte yaşadık. Bugün de Nazillimizin kahraman yurttaşları 5 Eylül 1922’de sahip oldukları manevi güç ve bağımsızlığa olan inançlarıyla büyük bir fedakârlık göstererek düşmanı topraklarımızdan çıkarmışlardır. Bu amaç uğruna kanlarını döken kahraman ecdadımız ilelebet milletimizin gönlünde yaşayacaklardır. Vatanımızın her karışını mukaddes kanlarıyla sulamış ecdadın torunları olarak bizlere emanet edilen vazifenin bilinciyle yaşıyoruz. İş başa düştüğünde tıpkı ecdad gibi bizlerde can siperhane mücadeleye hazırız. Bugün “Ya İstiklal, Ya Ölüm’’ diyenlerin, gelecek nesiller için, yani bizlerin bu topraklarda özgürce yaşayabilmesi için, ölümü seçtikleri gündür. Bu kutlu gün, rengini şehitlerimizin kanından alan şanlı bayrağımızdaki hilalle yıldızın anlamını bilenlere, derdi vatan olanlara, derdi millet olanlara kutlu olsun. Biz kırk çeriyle Çin sarayını basan Kürşad’ız. Biz Malazgirt ovasında Sultan Alparslan’ız. Fatih Sultan Mehmet Hanın sancağında, İstanbul surlarında bayrağı yere düşürmemek için, sayısız okların bedenine saplandığı Ulubatlı Hasanız. Viyana’da Kanuniyiz. Söz konusu vatan olduğunda 276 kiloluk mermiyi ‘’ya Allah bismillah’’ diyerek kaldıran Seyit Onbaşıyız. Zalimlere karşı Yavuzcasına, mazlumlara karşı Yunuscasına davranan, Hoca Ahmet Yesevi Dergahında alpereniz. Mevlana’da hoşgörü, Hünkar Hacı Bektaşi Veli’de kardeşiz. Biz Pir Sultan Abdalda semah, Aşık Veysel’de kara toprak, Neşet Ertaş’ta tertemiz Anadolu’yuz. Biz Karabağ’da, Kırım’da, Doğu Türkistan’da, Türkmeneli’nde hürriyet hürriyet diye çığlık atan, Edirne’den Hakkâri’ye, İzmir’ den Van’a kadar; Ay yıldızlı bayrak altında Anadolu’yu yurt tutan büyük Türk milletiyiz. Biz ‘’vatan bir bütündür, parçalanamaz ‘’diyerek, Türk milletinin bağımsızlığı için Arıburnu’ndan Anafartalar’a atılan ve Türklerin son vatanını, Anadolu’yu düşmandan temizleyerek Cumhuriyet’imizi kuran Mustafa Kemaliz. Bugün Nazillimizin gurur günüdür. Bugün Nazillimizin Bayramıdır.  Hepimize kutlu olsun” dedi. 

Konuşmaların ardından Kurtuluş Bayramı kutlama etkinlikleri kapsamında yerli ve yabancı halk dansları toplulukları Nazilli halkının geniş bir katılımıyla gösterilerini sergiledi. 

Belediye Meydanı’ndaki programın ardından Eğiboyun Mezarlığı’nda Demirci Mehmet Efe ve Süleyman Efendi mezarı başında anıldı. Şehitlik ve Gaziler Mezarlığı ziyaret edilerek kabirlerine gül bırakıldı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN