• Haberler
  • Güncel
  • Nazillili genç tarih öğrencisi, eski çağın izini sürüyor

Nazillili genç tarih öğrencisi, eski çağın izini sürüyor

Nazilli'de yaşayan Metin Ercihan (22), en büyük hayalinin Nazilli'nin eskiçağ tarihini yazmak ve kitaplaştırmak olduğunu ifade ederek, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlarla dikkatleri üzerine çekiyor.

Nazillili genç tarih öğrencisi, eski çağın izini sürüyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Nazilli’de 22 yaşındaki tarih öğrencisi Metin Ercihan, eskiçağ medeniyetlerinin izini sürüyor. Birçok antik kenti gezen genç adam, yaptığı araştırmaların ardından deneyimlerini Türkiye’nin popüler yayıncılık alanındaki en önemli ve en yaygın arkeoloji dergisi olan Milliyet Arkeoloji Dergisi’nde yazarak okuyucularıyla paylaşıyor. Bu arada sosyal medyayı da etkin bir şekilde kullanan Ercihan, antik kentlerde çektiği fotoğraf ve videoları edindiği bilgilerle birlikte takipçilerinin beğenisine sunuyor.

“ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ İLGİLİYİM”

Ercihan, “Nazilli’de doğup Nazilli’de büyüdüm. Pamukkale Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesinde son sınıf tarih öğrencisiyim. Tarihe her zaman ilgim vardı. Mezuna kaldığım ve dershaneye gittiğim dönemde tarih dersimize giren sevgili Tunç hocam ile tanışmam benim tarih bilimi ile daha da içli dışlı olmamı sağlamıştı. Üniversitede tarih eğitimime başladığım zaman ise bana Eskiçağ Tarihi’ni sevdiren, aynı zamanda Tunç hocamın da hocası olan, bende yeri çok farklı konumdaki Pamukkale Üniversitesi Eskiçağ Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Kılıç hocamı tanımak ve ondan ders almak benim için dönüm noktası oldu. Bu süreçte sosyal platformda eskicagmedeniyetleri adı altında kendi İnstagram sayfamı oluşturdum. Geçen sene de Milliyet Arkeoloji Dergisi ekibine dahil olup dergide yazılar yazmaya başladım” dedi.

“EN BÜYÜK HAYALİM YAZMAK VE KİTAPLAŞTIRMAK”

Memleketi Nazilli’de yer alan Mastaura Antik Kenti'nde yapılan çalışmalardan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen ve Doğu Roma mimarisinin benzersiz bir örneği kabul edilen bin 800 yıllık antik dövüş alanında yapılan çalışmaları yakından takip eden Ercihan, “Milliyet Arkeoloji Dergisinde yazmaya başladığım zaman hiç şüphesiz daha çok araştırmaya ve daha çok okumaya başladım. Nazilli bölgesi de her dönemde iskan edilen bir bölge olduğu için daha çok araştırılması gereken ve bunların bilimsel veriler ışığında kaydedilmesi gereken bir coğrafi bölge olduğunu düşündüm. Eskiçağ Tarihi bağlamında Mastaura Antik Kenti oldukça dikkatimi çekti ve gelecekteki planlarım arasında da daha çok bu konuda bir çalışma yapmak istiyorum. Burada sadece çalışma yapmakla kalmayıp, bu çalışmaları farklı makalelerde, kitap bölümlerinde, ileriki dönemlerde daha geniş kapsamlı işler yaparak ve yayınevleri ile görüşerek kitaplaştırmak en büyük amacım” ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme