Mikro kredi için kadın çiftçiler eğitim aldı

Nazilli'de TEKFEN ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) ortaklığıyla 'Kadın Çiftçi Kredisi' kullanan girişimcilere yönelik tarım eğitim toplantısı düzenlendi. Kadın çiftçiler eğitime yoğun ilgi gösterdi.

Mikro kredi için kadın çiftçiler eğitim aldı
TAKİP ET Google News ile Takip Et

TİSVA, tarım sektöründe kadın girişimcilerin iş sahibi olmalarını teşvik ederek onlara iyi bir gelecek yaratmak amacıyla güçlerini bir kez daha birleştirdi ve 2021 yılında “Kadın Çiftçi Kredisi” projesini hayata geçirdi. Bu proje kapsamında çeşitli toplantılarla kadın girişimciler bilgilendiriliyor. Nazilli’de Kaymakamlık toplantı salonunda girişimci ‘Kadın Çiftçi Kredisi’ kullanan micro girişimcilere tarım ile ilgili eğitim gerçekleştirildi. TEKFEN Vakfı ve TİSVA iş birliği, Toros Tarım ile Türkiye Grameen Mikrofinans Programının desteğiyle yapılan etkinliğe TEKFEN Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dori Kiss Kalafat, Mikrokredi Ege Bölge Koordinatörü Necla Alan Özata, Toros Tarım yetkileri ve micro girişimci kadınlar katıldı.

"DESTEK SUNUYORUZ"

“Çiftçi kadınların yanındayız” diyen TEKFEN Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dori Kiss Kalafat, şöyle dedi: “Mikrokredi Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA), TEKFEN ve Toros Tarım üçlüsünün ortak bir projesidir. 2021 yılında bu projeyi başlattık. Bu yıl 2’nci etabıyla devam ediyoruz. İlkini Ege Bölgesinde başladık, ikincisini Akdeniz Bölgesinde devam ediyoruz. Şimdi birinci yılın sonunda Ege Bölgesi’nin ikinci etabına başlıyoruz. Bunun en önemli alameti farikası tarım yapmak için kredi vermekle kalmıyoruz, Toros Tarımın ziraat mühendisleriyle bu krediden faydalanan kadınlara danışmalık da yapıyoruz. Bilinçli çiftçiler yetiştirmeye destek olmak amacıyla temel tarım eğitimleri veriyoruz. O eğitimlerden sonra tarlalarında da kendilerini ziyaret edip, ne mahsul ekiyorlarsa, verimlerini arttırmaya yönelikte destek sunuyoruz. Bugün de 2’nci etap eğitimi için Nazilli’de mikrokredi kullanmış kadın çiftçilerimizle beraberiz. Çiftçi kadınların yanındayız.”


TOPLAM 237 KADIN

“Kadın çiftçi projesi pilot bölge olarak Ege Bölgesinde başlamıştır” diyen Mikrokredi Ege Bölge Koordinatörü Necla Alan Özata yaptığı bilgilendirmede, “Bir sosyal işletmecilik projesi olarak şekillenen projeye, Tekfen Holding ve Toros Tarım da projenin aktif paydaşı olarak katkı sunuyor. “Kadın Çiftçi Kredisi” ilk aşamasında pilot bölge olarak Ege Bölgesi’nde başladı. Bu bölgedeki kadın çiftçiler, yapacakları tarım faaliyetine göre 5 bin ile 15 bin TL arasında Kadın Çiftçi Kredisi’nden faydalanıyor. Her türlü sebze, meyve ve tahılı yetiştirebildikleri gibi sadece ürün yetiştirmek için değil, tarım faaliyetleri için gerekli olan bitki besini, ilaç, sulama sistemleri veya aşılama için de kullanabiliyorlar. Ege Bölgesinde toplam 237 kadına 1 milyon 861 bin TL ‘Kadın Çiftçi Kredisi’ dağıtımı yapıldı” ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme