Yamalaklı öğrenciler bir ilke imza attı

Aydın'ın Kuyucak ilçesinde Yamalak Mahallesi Ortaokulu, TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nda üçüncü oldu. Yamalaklı öğrenciler bu sonuçla ilk 3'e giren ilk ve tek köy okulu oldu.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yamalak Mahallesi Ortaokulu öğrencileri bir ilke imza attı. TÜBİTAK 17. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın final sergisi ve ödül töreni, 5 – 9 Haziran 2023 tarihleri arasında Ankara’da yapıldı. Yarışmaya 12 bin 53 kız ve 9 bin 78 erkek öğrenci olmak üzere toplam 21 bin 131 öğrencinin hazırladığı 14 bin 883 proje başvurusu alındı. Başvuruların ön değerlendirmeleri; Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde yapıldı. Ön değerlendirmeyi geçen bin 440 projenin sahibi öğrenciler, 22-23 Mayıs 2023 tarihleri arasında bahse konu 12 bölgede eş zamanlı olarak çevrim içi sunumlar ile değerlendirilerek bölge birincileri Ankara’da düzenlenen Türkiye Finallerine davet edildi..

İLK VE TEK KÖY OKULU OLDU

Aydın ilinden finallere katılmaya hak kazanan tek okul Kuyucak’a bağlı Yamalak Mahallesi Ortaokulu oldu. Projeyi hazırlayan danışman öğretmen Ayşegül Kalkan ve öğrenciler Gamze Toptaş ve Bekir Akkın yarışmada birçok özel okul ve bilim sanat merkezlerini geride bırakarak Türkiye Finallerinde değerler eğitimi alanında ilk 3'e giren ilk ve tek köy okulu olarak bir ilke imza attı. “Benim Yerimde Olmak İster miydin?” adlı proje akran zorbalığı konusunda öğrencileri bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmayı amaçlıyor. Proje kapsamında hem ilkokula hem ortaokula hitap eden bir kutu oyunu tasarlandı. Aynı zamanda kutu oyunu dijital ortamda da hazırlandı. Kutu oyunu öğrencilere uygulandığında empati, farklılıklara saygı duyma, hoşgörü gibi değerlerin arttığı görüldü.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN